You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Načítavam...

Rok 2022 sme začali aktívne

Zimný čas patrí bežkám, posilňovni a iným športom. My sme ho využili na prípravu nového cyklistického segmentu na Slovensku.

Zimné mesiace patria bežkám, posilňovni a iným športom. Vzhľadom na rôzne obmedzenia a zákazy sa cyklisti pripravovali na nasledujúcu sezónu individuálne napríklad vo svojich obývačkách na cyklo trenažéroch. Aj vďaka týmto obmedzeniam sa počas zimných mesiacov na Slovensku spustil pilotný projekt e-preteky.

Nový športový cyklo segment

Cyklistické preteky sa začínajú v apríly, no tento krát sa začali už v decembri minulého roka. Nudné tréningy na trenažéroch sa tak zmenili na zábavu, zbieranie bodov a následne historicky 1.majstrovstvá Slovenska v e-športe, ktoré boli vysielané naživo v štátnej televízii RTVS. V rovnaký dátum sa tiež konali majstrovstvá sveta v e-športe.

Do organizačného tímu boli zapojení aj organizátori Sereďmaratónu. Ako sa k prípravám dostali cyklisti zo Serede? „Začiatkom decembra sme boli oslovení Slovenským zväzom cyklistiky do spolupráce ohľadom nového medzinárodného projektu V4 eCUP . Išlo o preteky Vyšehradskej štvorky (Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko) na profesionálnych smart trenažéroch, ktoré simulujú reálny odpor počas samotnej jazdy podľa profilu trate – kopce, roviny a podobne. Mojimi úlohami bolo vytvoriť technické zabezpečenie podujatí, príprava priestorov, štartovacích balíčkov, cien, montáž trenažérov, naplnenie obsahu na webovej stránke podujatia, komunikácia so zahraničnou spoločnosťou Rouvy organizujúcou tieto podujatia a Slovenským zväzom cyklistiky a tiež ďalšie úlohy. Výhodou bolo, že podobné aktivity riešime v rámci nášho klubu a podujatí, takže som sa snažil prispieť skúsenosťami a znalosťami, ktoré v daných oblastiach mám,“ priblížil prípravy Lukáš Riha, predseda klubu ŠK Cyklo-Tour Sereď.

Na pretekoch bodovali aj cyklisti zo Serede

Do pretekov Visegrad 4 eCUP, ktoré sa konali v období december až marec sa zapojili aj šiesti cyklisti z klubu ŠK Cyklo-Tour Sereď. V jednotlivých pretekoch zbierali body do celkového hodnotenia. Najlepšie sa darilo Martine Hudákovej, ktorá sa držala v ženskej kategórii Elite na popredných miestach a v celkovom svetovom hodnotení obsadila 5.miesto. Z mužov sa obsadili vo svojej kategórii zo 160 cyklistov Jozef Löbb 16.miesto, Lukáš Riha 22. miesto, Peter Sýkora 47.miesto, Tomáš Finta 85.miesto a Norbert Adamča sr. 98.miesto. Do jednotlivých pretekov sa zapojilo viac, ako 1300 cyklistov zo 40 krajín z celého sveta. Slovensko sa umiestnilo celkovo na 2.mieste v rámci štátov.

V rámci pretekov sa mohli pretekári kvalifikovať na historicky prvé majstrovstvá Slovenska v e-sporte. Išlo o TOP20 cyklistov v rámci Slovenska z mužskej, ženskej a hobby kategórie. Medzi kvalifikovanými bol aj Marek Čanecký, ktorý jazdil na majstrovstvách sveta po boku Petra Sagana (e-preteky celkovo vyhral), alebo ďalší cyklisti, ktorí na Slovenských pretekoch obsadzujú popredné priečky. Preteky sa konali pred pár dňami v peknom obchodnom centre v Bratislave. Medzi nominovanými bola aj naša Martina Hudáková, ktorá ich takto zhodnotila: „Bola to jedinečná šanca pre všetkých skúsiť si niečo nové v cyklistike a patrí obrovská poklona organizátorom k tomu, čo pripravili. Každé jedno kolo pretekov V4 eCUP aj samotný Národný šampionát. Zvládnuť niečo také zorganizovať si všetci veľmi vážime. Každý cyklista, ktorý tam bol je víťaz, pretože tie kolá naozaj neboli jednoduché a určite si už všetci “doma” siahli na dno svojich síl. Pre mňa osobne to boli jedny z najkrajších zážitkov v cyklistike“. Martina preteky žiaľ pre vyššiu teplotu prostredia nedokončila a musela odstúpiť. No napriek tomu dala do toho maximum, za čo jej patrí obrovská poklona, čo dokázala. Teplota prostredia je jedna vec, ktorá sa v rámci pretekov musí ešte doladiť. Išlo však o úplne nový projekt, ktorý sa pripravoval vo veľmi krátkom čase s obmedzenými možnosťami.

DHL Sereďmaratón sa už blíži

Hoci sa pretekanie v online prostredí skončilo prípravy na ďalších podujatiach sú už v spolupráci s mestom Sereď v plnom prúde. Najbližšie sa uskutoční DHL Sereďmaratón a detský Sereďmaratónik 22.mája. Online registrácia na podujatie je už spustená. Tento rok čaká cyklistov opäť niekoľko noviniek, úprava trasy, služby, ďalšie darčeky v štartovacom balíčku a v tombole. Súčasťou pretekov bude aj detský Sereďmaratónik. Po minuloročnej rekordnej účasti 250 detí sa organizátori pripravujú s balíčkami na obdobnú účasť. Pre deti budú pripravené štartovacie balíčky plné prekvapení, detská tombola, súťaže, hry a sladké občerstvenie.