ŠKODA Autoprofit Sereďmaratón - report | ŠK Cyklo-Tour Sereď

ŠKODA Autoprofit Sereďmaratón - report

Pridané 26.5.2018. Autor: Lukáš Riha v kategórií: Podujatia
ŠKODA Autoprofit Sereďmaratón - report

Medzinárodný cyklistický pretek ŠKODA Autoprofit Sereďmaratón máme úspešne za nami. Ako ho hodnotí celkový víťaz Ľuboš Malovec, pretekári, či organizátori?  Dozviete sa v článku. :-)

 

 Deň na ktorý sme sa pripravovali takmer pol roka prešiel, ako voda. Od klasických administratívnych úkonov, cez rôzne povolenia, hodiny telefonovaní, príprava marketingových aktivít, či komunikáciu s partnermi podujatia sme sa konečne dočkali vysnívaného 20. mája. Na tento deň sa tešili nielen organizátori, ale aj samotní pretekári a taktiež aj partneri podujatia.


Významné udalosti 13.ročníka

 


Jednou z nich bolo, že sa pretek vlastne uskutočnil, keďže (aktuálne čestný riaditeľ pretekov) Dušan Holbík si musel dať kvôli zdravotným problémom pauzu a hrozilo posunutie preteku na ďalší rok. Nakoniec vedenie navrhlo post riaditeľa preteku aktuálnemu  marketingovému riaditeľovi klubu, ktorým je  Lukáš Riha. "Nebolo to jednoduché rozhodnutie, aj keď som viac menej vedel do čoho pôjdem. Pretek má na Slovensku svoje meno, píše históriu a každý rok na štartovacej listine pribudne čoraz viac pretekárov. Pripraviť podmienky pre viac ako 250 cyklistov z rôznych krajín je veľmi náročné, ako po logistickej tak po časovej stránke. Taktiež ma tento rok čaká jedna veľká životná udalosť, takže som to musel prehodnotiť. Nakoniec som súhlasil :-)" hovorí Lukáš.

 

 
 


Povedali sme si, že každý rok posunieme úroveň preteku o kúsok vyššie a preto druhá významná udalosť, ktorá sa nám tento rok podarila bolo dohodnutie spolupráce s automobilkou, ktorá podporuje najväčšie cyklistické podujatia na svete. "Oslovili sme predajcu týchto vozidiel Autoprofit, ktorý sídli v Galante. Predstavili mu náš pretek, možnosti spolupráce a čakali na rozhodnutie. Rozhodovali sa medzi podporou viacerých športových akcií. Netrvalo dlho a dostali sme odpoveď, že si vybrali nás a taktiež prejavili záujem o generálne partnerstvo, :-)" hovorí spokojne nový riaditeľ pretekov. Generálny partner podporil podujatie aj tromi najnovšími  modelmi ŠKODA Karoq a množstvom vecných predmetov. Pomoc poskytol aj formou ďalšieho sprievodného vozidla na testovacej jazde Po trase Sereďmaratónu, ktoré sa uskutočnilo týždeň pred pretekmi.

 

 

 

 


Treťou veľkou novinkou bola špeciálna cena pre celkového víťaza. Išlo o cyklistický profi dres vyrobený z najnovších materiálov, ktorými slovenským výrobcom cyklistických dresov spoločnosť NyNa disponuje. Spokojnosť s kvalitou netajil ani celkový víťaz Ľuboš Malovec, ktorý si obliekal tento dres, ako prvý cyklista v histórii pretekov Sereďmaratónu.Rozhovory s pretekármiVíťazom 13.ročníka sa stal jazdec tímu CK Spartak Tlmače Ľuboš Malovec. Trať dlhú 116 km prešiel za rekordný čas 2:51:40 hod, čo je o 15 min menej, ako tomu bolo za posledné roky. O tom, ako sa mu jazdilo, aké mal dojmy z 13. ročníka nám prezradil po preteku: "Tak v prvom rade musím podotknúť, že  pretek je zorganizovaný na výbornej úrovni, samozrejme sa nesie v príjemnej atmosfére a patrí medzi moje najobľúbenejšie maratóny so slušnou konkurenciou s medzinárodnou účasťou. Čo sa týka samotného preteku, hneď od štartu začali ataky ,ktoré vyvrcholili únikom, kde sme mali dvoch našich jazdcov Spartaku Tlmače a to Alexa Zemana a Gábora Fejéša + jeden s Epronexu, ktorý po práci Višnovského a Športovej školy Trenčín bol dostihnutý tesne pod Havranom, tam som sa odčlenil od zbytku balíka a ostal som s Višnovským a Bugárom, napokon sme sa dohodli, že počkáme na zbytok jazdcov, ktorí rozpútali stíhaciu jazdu za nami, nakoľko do cieľa ostávalo ešte veľa KM. Rozhodujúci atak sa uskutočnil až na kopci v Hlohovci, kde som sa odčlenil od balíka a doskočil si ma opäť Višnovský a v závese Bugár. V ďalších brdkoch nastala ďalšia selekcia a ostal som  ja a Višnovskýl, s ktorým som prišiel až do cieľa, kde sme si to dali, ako sa vraví na férovku. Celkový priebeh pretekov musím hodnotiť pozitívne, išlo sa mi relatívne dobre a som rád že som to pretavil za podpory teamu až do víťazstva. Samozrejme si vážim toho, že môžem, ako prvý obliekať dres viťaza a teším sa už na ďalší ročník Sereďmaratónu."

 

 

 

Druhé miesto obsadil jazdec tímu Česka spořitelna- Accoolade Tomáš Višňovský.
"Pretek Sereď maratón som si vybral lebo mi pasoval do tréningového programu. Venujem sa horsej cyklistike a profilovo je okruh velmi členitý, čo sa mi páči. Od štartu som moc netaktizoval a veľku čast zavodu odtiahol. S Ľubom sme boli dohodnutí, že to skúsime za Hlohovcom  v stúpani. Podarilo sa to a tak do záveru sme dali všetko. Pred cieľom si Ľubo šikovne našpurtoval do technického dojazdu  a nedal mi v podstate šancu. S druhým miestom som ale spokojný, keď vezmem do úvahy, koľko síl som nechal na trati."Tretie miesto obsadil jazdec tímu Proefekt Juraj Karas, ktorý vyhral záverečný špurt skupiny.
"Trať je zaujímavá a pekná, každoročne vychádza skvelé počasie. Super je aj ocenenie najlepších finančnými cenami, čo nebýva zvykom na obdobných masových akciách na Slovensku. Páčilo sa mi aj zázemie preteku a bezproblémové zaparkovanie auta. Nepáčilo sa mi, že do ostrého štartu sa šlo tento rok rýchlejšie, ako býva zvykom a keďže som štartoval z posledných pozícií musel som sa čo najrýchlejšie dostať na čelo balíka formou 20 minútovej časovky. Rovnako aj dlhá rada na vybratie štartovného čísla, hoc som bol zaregistrovaný a štartovné som mal uhradené. Keď balík zastavil vlak musel som ísť na brzdy lebo medzi unikajúci balík a náš sa dostalo auto rozhodcu.

 


 

 

 

Najlepšie medzi ženami si počínala Andrea Juhásová z tímu Bike team Juhasky "Maratón v Seredi som absolvovala aj pred rokom a vedela som, že tu býva pomerne veľká účasť. Tak po skúsenosti z pred roka som sa hneď od štartu snažila jazdiť vpredu, aby som nestratila kontakt s hlavnou skupinou práve kvôli veľkému počtu štartujúcich. Žien, ako obvykle na štarte veľa nebolo, ale súperky sa vždy nájdu. Ja som si strážila našu profesionálnu cyklistku Pavlendovú až pod kopec Havran. Práve na tomto kopci sa mi podaril získať rozhodujúci náskok a do cieľa ho so skupinou ešte navýšiť. Tento maratón je organizačne na vysokej úrovni a aj pre jeho náročnosť sa sem rada vraciam."

 

 

 

 

 

Samorejme, že musíme pochváliť našich jazdcov Igora Daniša a Ivana Zaujeca, ktorí aj tento rok obhájili svoje umiestnenia z minulého 12.ročníka. Igor Daniš: "Ako by som v kocke zhrnul dojmy z maratónu? V skutku len pozitívne. Dobre zorganizované, dobré počasie, dobrý výsledok. Jeden z najrýchlejších ročníkov. Podarilo sa mi vyhrať kategóriu čo ma veľmi teší. Prišiel som do cieľa v skupine asi 40 cyklistov. Úniky počas preteku  sa stále rodili, ale aj likvidovali. K veľkej rýchlosti prispeli aj chlapci na tandeme, ktorí držali vysoké, ale rovnomerné tempo a zjazdy išli ako delová guľa," dodal na záver so smiechom.

 


Medzi cyklistami sme zahliadli aj nové mená, jedným z nich bol aj Denis Ilavský cyklista zo Zelenča, ktorý nám opísal preteky takto: "O preteku som sa dozvedel  od kamaráta. Nikdy predtým som nesúťažil v Cyklistike, ale na bicykli mám už dosť našlapané aj tak. Tak som si povedal, že to teda skúsim. Mal som samozrejme obavy, že čo všetko sa môže stať, keďže sme jazdili za bežnej premávky, no bol som veľmi spokojný aj s realizáciou a samotným vedením od začiatku až do konca preteku. Išlo sa cez veľa dedín, kde dobrovoľníci usmerňovali premávku a samozrejme aj cyklistov. Ja sám som pretek ani nedokončil, kedže sa mi prejavilo znova zranenie členku, a tak som sledoval celý pretek, ako divák zo zberného auta. Iba by som dodal že to bola veľká skúsenosť, a teším sa na budúci rok."

 

 

Doplnenie energie počas aj po preteku

 

Doplniť "palivo" cyklistom pomohli pekné hostesky na horskej prémii Havran formou minerálky od Lucky, či banánu. Organizátori pripravili ešte jedno špeciálne poobedné prekvapenie, ktoré sa na slovenských cestných pretekoch nevidí. Vďaka spolupráci s energy gigantom si tak mohli cyklisti doplniť chýbajúcu energiu, ktorú minuli počas preteku.  Stačilo sa len milo usmiať na pekné hostesky z Redbull wings. ;-)

 

 

 

Detský cyklomaratónik

 

 


 

 

Počas hlavných pretekov bol pripravený pretek pre deti, ktoré si mohli zmerať sily medzi sebou a okúsiť tak pocit pretekov. Na štart sa postavil v tomto ročníku rekordný počet takmer 90 detí. Každé dieťa dostalo medailu a plnú tašku vecných cien i sladkostí, ktoré pre nich zabezpečili Proki, Lucka, Sedita. Veľmi nás teší, že sme na štarte mohli vidieť toľko detí. Veríme, že raz budú tieto deti pretekať aj počas hlavného preteku. :)

 

 

Čo dodať na záver?

 

"Som veľmi vďačný, že sa nám to podarilo. Pretek hodnotím pozitívne, počasie opäť vyšlo, ako sme sľúbili, počet pretekárov 258 nás veľmi potešil, keďže v tento termín sa uskutočnili aj ďalšie preteky. Po preteku sme si celý organizačný tím sadli zhodnotili 13. ročník a prebrali veci, ktoré nám vyšli a ktoré chceme v ďalšom ročníku ešte vylepšiť. Na záver by som chcel poďakovať organizátorom za opäť výbornú prácu, všetkým partnerom za podporu, policajným zložkám, hasičom, záchranárom, motorkárom, organizácii CZoH, všetkým dobrovoľníkom a ďalším podporovateľom za pomoc a fanúšikom pri trati za výbornú atmosféru a za to, že sme mohli opäť posunúť úroveň preteku o kúsok vyššie " dodal na záver riaditeľ pretekov Lukáš Riha.

 

 

 

 

 

 

 

Ďakujeme! :-)


Diskusia (0)